Již jsme se nemohli dočkat, ale je to tady! Dlouho očekáváná verze 4.0 Jira Service Desk totiž vyšla oficiálně v úterý 11.2.2019. Přináší celou řadu nových funkcí a vylepšení. Pojďme se společně podívat na to, co se změnilo.

Změny v indexování

Díky vylepšení knihovny Lucene je nyní indexování výrazně efektivnější a rychlejší, což celkově usnadňuje správu celého systému. Re-indexy jsou v nové verzi až o 11% rychlejší a velikost samotných indexů se snížila o 47%!

 

Vylepšení vyhledávacího jazyka JQL

Zastaralé knihovny mohou vést k bezpečnostním problémům, proto bylo JQL vylepšeno z verze 1.7.2 na verzi 2.2.4. Tato verze obsahuje bezpečnostní záplaty a JQuery migrační plugin. Více informací o změnách v JQL naleznete zde: https://confluence.atlassian.com/adminjira/jquery-upgrade-958436848.html

 

Zrychlení každodenní práce

Velmi vítaným zlepšením je zrychlení systému. Rychlé odbavení požadavků totiž znamená spokojené zákazníky. Konkrétně se jedná o tato vylepšení:

  • Zobrazování řešitelských řad je dvakrát rychlejší, než ve verzi 3.16.
  • Otevírání stránky zákazníků je o 36% rychlejší oproti verzi 3.16.
  • Tvorba projektů u instance se 100 projekty je dvakrát rychlejší, než ve verzi 3.15 a u instance s 200 projekty dokonce 6x rychlejší!

 

Přehlednější ikony priorit

Nové ikony priorit pro vyšší přehlednost a přístupnost. Ikony jsou nyní optimalizovány pro barvoslepé uživatele. Podívejte se na ně:

Nové funkce rozšířeného vyhledávání

Byly přidány nové funkce pro ještě přesnější vyhledávání. Například funkce vyhledání přispěvatelů a vyfiltrování časového období, ve kterém přispívali (updatedBy). Dále pak vyhledávání link typů (issueLinkType).

 

Vylepšení uživatelského rozhraní (Atlassian User Interface)

AUI je frontend knihovna, díky které se tvoří veškeré uživatelské rozhraní Atlassian produktů. Tato knihovna byla vylepšena na verzi 8.0, která je nyní více modulární a umožňuje tak používat pouze části, které potřebujete.

 

Jira nyní podporuje AdoptOpenJDK

Vzhledem k tomu, že společnost Oracle přestala v lednu roku 2019 podporovat veřejné updaty pro Oracle JDK 8, se Atlassian rozhodl dát možnost i uživatelům bez placené verze tohoto systému. Jira Service Desk 4.0 nyní podporuje i AdoptOpenJDK 8 a dává tak uživatelům více svobody.

 

Nové portály

Přišlo Vám, že Jira Service Desk neumožňuje bez využití pluginů třetích stran dostatečnou personifikaci zákaznických portálů? Ve verzi 4.0 se toto mění. Zde je ochutnávka toho, jak mohou portály v nové verzi vypadat:

Něco navíc

Jira nově podporuje 4 bytové znaky za využití MySQL 5.7 a pozdějších verzí. Takže už Vám nic nebrání používat nejrůznější emotikony a držet tak krok s dobou 

Ještě jedna, spíše formální změna je, že „Add-ony“ se nyní nazývají „Apps“. Tato změna je pouze sjednocení pojmů, protože Jira Core a Jira Software již tuto terminologii používá poměrně dlouhou dobu.

 

Závěrem

Věříme, že Vás změny v Jira Service Desk 4.0 baví stejně, jako baví nás. Pokud potřebujete více informací, nebo pomoc s implementací, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroje: https://confluence.atlassian.com/servicedesk/jira-service-desk-4-0-x-release-notes-961777466.html