Jira umí dobře spravovat úkoly, ale největší síla je v její ohebnosti. A tam, kde ji nelze „přiohnout“, Vám poskytne širokou knihovnu add-onů, které mají řadu použití.

Co jsou Jira apps?

Jira appkám se také říká Jira add-ony. Tyto programy se připojí k Jiře a rozšíří její záběr, díky čemuž je Jira rychlejší a použitelnější. Jistě znáte aplikace např. na iPhone – appky fungují podobně.

Atlassian Marketplace obsahuje zhruba 1700 add-onů – od skvělých vývojářů a Atlassian partnerů – a řada z nich je zdarma. Tento článek vás seznámí s pěti z nich, které uživatelsky obstály.

Jak se instalují?

Běžný uživatel Jira musí požádat administrátora. Ten vybere ozubené kolo vpravo nahoře, v něm sekci „Add-ons“ a v její části „Find new add-ons“ uvidí seznam appek. U té, kterou chce nainstalovat, vybere „Install“.

Nebo appku nahraje ručně následující cestou. Ta se používá, i když vyvíjíte add-on svůj:

Pokud stahujete add-on z Marketplace, vyberte „Get it now”. Dostanete .jar či .obr soubor.

V sekci „Add-ons“ vyberte „Manage add-ons” a tam „Upload add-on“. Poté zvolte stažený soubor a „Upload“.

Pozor: Některé aplikace vyžadují před začátkem používání restart Jiry.

 

Top 5 uživatelských appek

Jira add-on 1: JExcel Lite

S touto silnou appkou spravujete úkoly jako excelovou tabulku. To urychlí editaci Jira úloh a usnadní orientaci mezi nimi.

Add-on vytvoří z projektu či filtru editovatelné „Workbooky“. V nich si třídíte a filtrujete informace a používáte funkce jako SUM nebo AVG jako v Excelu, včetně vkládání textů z Excelu či Poznámkového bloku.

Add-on přijde vhod při uspořádávání backlogu nebo když připravujete další sprint. S appkou už se hned tak nezaseknete.

Vyzkoušejte si JExcel Lite

 

Jira plugin 2: Timesheet Tracking for Jira

Zde mluví název za sebe: V appce si vytvoříte reporty nad časovými výkazy vašeho týmu.

Jednoduché filtry, koláčové grafy a kalendáře přinesou přehled času na projektech či po uživatelích – informaci na čem kdo pracuje a jak je vytížený. A tedy i jak uživatelé tráví svůj čas nebo na jakou část projektu se soustředí.

Add-on má úspěch i mezi uživateli – má řadu pozitivních recenzí.

Zde si stáhněte si Timesheet Tracking for Jira

 

Jira plugin 3: My ToDo

Úkoly jsou v Jiře jako úlohy nebo podúlohy, ale někdy ani to není potřeba, např. když si chcete zapsat, že zítra ráno změníte nějaký kód nebo zkontrolujete, zda byl jiný úkol splněn. V takovém případě se to-do list, který slouží k vedení seznamu úkolů v Jira úlohách.

Zde přidáváte a odebíráte úkoly, označujete je jako hotové a sledujete změny. Tyto seznamy může editovat více uživatelů.

Zkuste My ToDo

 

Jira plugin 4: Related Issues

Tento add-on seskupí úlohy, které mají v určitém poli podobné hodnoty. Sjednocení úkolů má předejít jejich duplikaci a lépe je vizualizovat, když vzniknou skupiny např. týkající se určitého klienta, s deadlinem k určitému datu nebo zmiňující určité technologie. K těmto skupinám lze pak i udílet různé přístupy.

Odkaz na Related Issues

 

Jira plugin 5: Collapsible Dashboard Sidebar

Add-on rozšiřuje nástěnku na celou obrazovku tím, že zasune postranní panel. Appka spočívá v jedné šipce a brzy zjistíte, jak užitečná je.

Levý panel si skryjete a znovu zobrazíte přejetím kurzoru. Jednoduché, snadné a praktické.

Vyzkoušejte Collapsible Dashboard Sidebar

 

Shrnutí

Výhodou Jiry je její ohebnost nejen skrz add-ony: co vám chybí, snadno doplníte. Třeba zrovna pomocí add-onů z tohoto článku:

  • JExcel Lite – kde editujete Jira úlohy jako Excelovou tabulku.
  • Timesheet Tracking for Jira – sledují časové výkazy uživatelů Jira.
  • My ToDo – přidá k úlohám to-do seznamy.
  • Related Issues – propojí a seskupí úkoly pro rychlý přístup.
  • Collapsible Dashboard Sidebar – odstraní postranní seznam nástěnek a uvolní místo.

Dají se nastavit za pár minut a kompletně změní vaši práci s Jira. A především jsou zdarma.

 

Pokud vám na tomto seznamu chybí nějaké zdařilé add-ony zdarma (nebo s některým z těchto máte zkušenost), napište nám o tom do komentářů.

 

Zdroj: ANON., 2018. Top 5 completely free Jira apps for users (#3 is a lifesaver). iDalko [online]. [vid. 2018-10-01]. Dostupné z: https://www.idalko.com/free-jira-apps-for-users/