Jira a Confluence jsou jako chleba s máslem, Simon a Garfunkel, víno a sýr. Odděleně jsou fajn, ale společně jsou nejlepší. Více než polovina uživatelů Jira Software ji používá i s Confluence.

Důvodů, proč propojit Confluence s Jirou, je celá řada; zde je pět z nich:

Veškerá dokumentace na jednom místě

Součástí vývoje je spousta práce – požadavky a plány na aplikaci, technická a designová dokumentace, zápisy ze stand-up schůzí a podobně. A tak zatímco Jira pomáhá s plánováním a sledováním práce, Confluence vám zorganizuje nově vzniklé zápisy obvykle rozházené na discích a ve složkách do prostorů pro jednotlivé týmy či projekt a s Jirou je propojí.

Každý prostor má tematický obsah, k němuž má přístup celá skupina. To znamená, že všichni vědí, kde co najdou – což pomůže v hledání i nováčkům.

Usnadní komunikaci

Vývoj vyvolá řadu diskusí – zvlášť kolem technických rozhodnutí nebo nových funkcí. Čím víc zainteresovaných, tím je proces pomalejší a nepřehlednější. O to hůř, když se diskutuje v e-mailech a ztratí se zásadní informace a kontext. Confluence drží vše pohromadě – do šablony „Requirements“ vám tým hromadně nashromáždí nápady a detaily si upřesníte pomocí inline komentářů. A nakonec tyto požadavky změníte v úlohy v Jira na pár kliknutí.

Namísto popisu designu v jednom nástroji, vývoje v druhém a uživatelských stories v dalším, to vše vložíte do Confluence.

Podporuje hladký průběh procesů

Zatímco workflows v Jiře zajistí, aby procesy fungovaly, jak mají, Confluence se postará, aby byl tým sladěný.

Agilní týmy typicky postupují ve čtyřech krocích. Každý usnadní propojení Jiry s Confluence.

  • Definujte produktové požadavky uvedete do Confluence, kde je upravujete a sledujete, jak se postupně vyvíjí.
  • Plánujte – kliknutím proměníte požadavky na JIRA issues odkazující zpět do Confluence.
  • Vydávejte – technická rozhodnutí zapíšete do Confluence. Poznámky z vydání a seznamy změn ve verzích (z úloh v Jira) zde snadno zveřejníte.
  • Zlepšujte – reflektujte a zlepšujte své procesy na základě Confluence retrospektiv nad dokončenými sprinty.

Každý z těchto dokumentů vám umožní zpětně vysledovat, na čem jste pracovali.

Méně přepínáte mezi aplikacemi

Confluence pomáhá produktivitě vašeho týmu a propojí nově vytvořené úlohy se souvisejícími dokumenty. Např. vaše požadavky v Confluence budou odkazovat na Epicy, které je obsahují. Vývojáři dostanou všechny potřebné informace na jedno místo a produktovému vedoucímu v Jiře se zpřehlední práce vývojářů – bez překliků do jiného softwaru.

Jak v Jira, tak v Confluence bude vždy dostupný kontext toho, na čem pracujete. To znamená snadnější hledání a efektivnější tým.

Zprůhledníte data softwarových projektů

Nikdo nechce neustále skládat reporty o vývoji. Šablona „Reports“ to developerům usnadní – v Confluence utřídí data o nových verzích z Jira. Lze vytvořit dynamický přehled, který zobrazuje práci na současném vydání nebo statický seznam změn mezi verzemi.

Tyto upravitelné reporty informují zúčastněné o tom, jak se vývojářům daří – na pár kliknutí. 


Jira a Confluence nabízí efektivní řešení pro váš vývojový projekt – společně pomohou developerům rychleji pracovat, efektivněji komunikovat a udržet dokumenty v pořádku a na dosah ruky.

Pokud máte jakékoliv otázky týkající se Atlassian produktů, neváhejte se na nás obrátit (atlassian@servodata.net).