Asi každý Jira Admin se setkal s požadavkem (a ne jedním) na propracovanější a hlavně customizované reporty „na jedno kliknutí“, což není úplně jednoduché, protože v základu Jira jsou k dispozici pouze XLSX/CSV exporty určitých sestav polí a hodnot. Pro usnadnění práce a možnosti splnění tohoto požadavku společnost Midori vyvinula Better Excel Plugin.

Jaké jsou hlavní „fíčury“ Better Excel Pluginu?

  • Export více issues z obrazovky vyhledávání (všechna či jen zobrazená pole, historie, worklogy, …).
  • Export daného jednoho issue z detailu (včetně všech polí, která nemají hodnotu).
  • Předpřipravené templaty (pro Service Desk, přehled uživatelů a jejich (ne)aktivity, Tempo, Zephyr, nFeed).
  • Vlastní naskriptované exporty.

A co my na to?

Jde o výborný nástroj, který je jednoduchý pro implementaci do již existujícího prostředí. Šablonu vytvoříte jednoduše v Excelu použitím tagů, které jsou k dohledání  v přehledné dokumentaci. Velmi ceněnou a zároveň jednou z primárních vlastností je napsání si vlastních Groovy scriptů. Díky tomu se zde nabízí mnoho možností, jak interpretovat data. Kupříkladu spočítat SLA napříč vícero druhy jednotlivých SLA a dostupností nebo zobrazit celou strukturu issue. Využít můžeme i hodnoty custom fieldů dle jejich ID.

 

Hodnoty lze plnit do buněk po řádcích pomocí cyklu, kde máme možnost iterovat přes všechna issues bez ohledu na Groovy script nebo přes námi vytvořenou kolekci v Groovy.

Formátování buněk lze bez námahy nastavit pomocí běžného formátování v Excelu, takže odpadá nutnost nastavovat například tučný text pomocí tagů a skriptu.

Taktéž nelze opomenout možnosti troubleshootingu, kdy se v případě některé chyby ve scriptu v Excelu zobrazí stacktrace popisující příčinu chybovosti pro snadné dohledání chyby.

Kromě obsahu generovaného XLSX souboru lze pracovat i se jmennou konvencí pro pojmenovávání souboru, a to například dle měsíce nebo názvu projektu. Jako nevýhodou ovšem shledáváme v nemožnosti pojmenovat název jednotlivých sheetů v Excel sešitu.

Jak vidíte (a jak se můžete z odkazované dokumentace přesvědčit), tak možnosti pluginu Better Excel Pluginu (od Midori) jsou vcelku vyspělé a posouvají možnosti reportování v JIRA na další úroveň.

V druhé části se podíváme na to hlavní, a to jak zautomatizovat generování reportů a nechat si je posílat na e-mail.

Za Atlassian team,

Petr Vaníček | Atlassian Certified Professional

a za Java vývoj,

Pavel Dvořák