Tomáš Netík byl nedávno jmenován výkonným ředitelem firmy Servodata. V rozhovoru s ním se dozvíme, co pro něj znamená práce na takto exponované pozici, odhalíme i jeho soukromý život a podíváme se i do jeho historie, kdy studoval humanitní obory na Univerzitě Karlově.

Jak vypadala vaše cesta do Servodat?

Doba studií je v mém případě již celkem dávno, nicméně jsem absolventem Fakulty informatiky a managementu na Univerzitě Hradec Králové. Následně jsem pokračoval ve studiu humanitních oborů na Karlově univerzitě v Praze. V roce 2016 jsem pak v rámci celoživotního vzdělávání absolvoval ještě profesní vzdělávací program „MBA“ v oboru veřejné správy a projektového managementu. Dnešním pohledem v již době historické jsem z informačních technologií maturoval, ale to je spíše pro usmání. Každopádně, oblast IT a technologií obecně mě zajímá a fascinuje.

Za svůj profesní život jsem působil v mnoha pozicích, od investičního specialisty na Generálním ředitelství České pošty, přes ředitele odboru investic a majetku na Ministerstvu spravedlnosti ČR, až po vedoucího odboru investic v Dopravním podniku hl. města Prahy. Oborem byly vždy investice, správa majetku a projektový management. Portfolio bylo nesmírně rozmanité a zahrnovalo IT projekty (HW i SW), velké stavební investice i např. dopravní prostředky a vozový park. Spolupodílel jsem se na projektu přípravy Metra D nebo WIFI v metru, to byl můj projekt.

Co Vás na Vaší práci nejvíce naplňuje?

Práce ve společnosti Servodata je pro mě především výzva, protože, jak již řekl můj kolega a kamarád Martin Holec z pozice obchodního ředitele, firma je jiná, než před lety. Stojí před námi spousta výzev. Nejvíce mě naplňuje už samotná skutečnost, že mohu být součástí týmu kolem generálního ředitele pana Miroslava Řezníčka a dalších lidí, neboť spolupráce s takovými lidmi je vždy naplňující. A stejně tak je to vidina toho, že se nám společně podaří naplnit výrazný potenciál, který společnost Servodata má. Ve firmě pracuje spousta správných a šikovných lidí a to je vždy dobrý základ.

Přiblížíte nám, jak vypadá klasický den výkonného ředitele Servodat?

Můj den výkonného ředitele nemá začátek ani konec. Stejně jako neexistuje sobota či neděle nebo dovolená. To je povaha této práce. Tak to zkrátka je. Maily vyřizuji klidně v 6 ráno nebo v 11 večer.

Nicméně mám rodinu, manželku, 2 děti a 2 psy, a proto se samozřejmě snažím to vyvážit. Pozice výkonného ředitele je určitým přemostěním mezi osobou generálního ředitele, představenstvem a lidmi ve firmě. Proto musím mít povědomí v podstatě o všem a firmu na každodenní bázi vést. Obnáší to finanční, personální a byznysovou kontrolu, plánování, atd. A to vše je potřeba pravidelně reportovat generálnímu řediteli a akcionářům. Takže je toho dost.

Jaká je Vaše největší výzva v rámci práce, která vás v následujících měsících čeká v Servodatech?

O výzvách už byla řeč. Je jich mnoho. Největší výzvou je pro mě optimalizovat interní procesy, protože to nám pomůže zefektivnit naši práci, budeme lépe kontrolovat plnění byznysových ukazatelů každé zakázky a budeme více prosperovat. Stejně tak musíme zlepšit procesy v oblasti HR, zatraktivnit systém odměňování našich zaměstnanců i partnerů. Velkou výzvou je oslovení dalších nových zákazníků.

 Prozradíte nám, jak trávíte čas mimo kancelář?

Na prvním místě je rodina. Milujeme cestování. Nadále se snažím aktivně a pravidelně sportovat (kolo, lyže, fitko) a velkou zálibou jsou mi auta a motorky, které i sám opravuji. Taky mě baví stavební práce, pořád něco stavím nebo přestavuji:-).